Oldalak

2012. november 26., hétfő

A blóderben sült lepény

 

avagy langalló vagy lángos

        Állítólag a szardellás lepény a pizza őse , az olaszok marketingjének köszönhetően ma már világszerte ismert nem úgy mint a töki pompos !"A pizza, ha leegyszerűsítjük egy laposra nyújtott kenyértésztára, amire az adott régióra jellemző alapanyagokat pakolják, akkor csak nevében olasz, a koncepció nem. Különböző népek a világ más részein is kitermelték a maguk  lepényét. Sőt, van olaszországi rokona is , a liguriai focacciára előszeretettel pakolnak például hagymát, mégsem nevezik pizzának, hanem ugyanúgy focacciának hívják, mint a sima, olajos változatot." Ezen lepények kitűnő felsorolását adja az origo a gasztroblogjában : Lahmacun (török) / Lahmejun (örmény) , Manakish ( macedón-török ),Szfiha ( arab ) , Muszakhan ( palesztin ) , Tarte flambée/Flammkuchen ( elzászi ) és a hazai változat : a töki pompos . http://www.origo.hu/tafelspicc/
A vásárokon és a turisták által frekventált helyeken árusított pompos többnyire csalódást okoz sajnos (tisztelet a kivételnek), hogy a csillagászati áráról már ne is beszéljünk , legtöbbször a piaci sima lángosok is ebbe a kategóriába esnek , a csillapíthatatlan profitéhség oltárán feláldozott , a kelleténél többször használt , égett olajban való sütés miatt !
    A magyar lángos - ami régen zsírban , ma már inkább olajban sütnek  -  vagy langalló - amit kemencében sütnek a sós változatok közzé tartoznak . Simán csak egy kis sóval és hidegen sajtolt napraforgó vagy olíva olajjal meghintve , vagy fokhagymásan , tejfölösen , sajtosan , vagy csak kaprosan vagy juhtúrósan , akár káposztásan vagy krumplisan , ... számtalan változat létezik . A lepények inkább az édes vonalat képviselik úgymint : a cseresznyés , meggyes ,barackos, almás ,körtés , szilvás és egyéb gyümölcsös valamint túrós és egyéb feltétekkel rendelkező lepények .


    Kemence hiányában , főleg faluhelyen  a blóderben készül a lepény ami a ler , a sparhelt tartozéka . Városi környezetben , netán nagyvárosi lakótelepiben már sütő , azon belül is már elektromos . Manapság már szóba jönnek olyan egzotikus feltétek is mint : a tenger gyümölcsei vagy a szardínia !  

hozzávalók :
  • 50 dkg kenyérliszt
  • kb. 3 dkg élesztő
  • 1 kávéskanál só
  • 3,5-4 dl langyos víz
  • 3 evőkanál olaj
 feltét :
  • egy sűrített paradicsom konzerv
  • egy kis üveg télire eltett házi lecsó
  • egy paradicsomos szardínia konzerv
  • egy kis oregano
  • egy fél kis-üveg olívabogyó vagy kapribogyó esetleg mindkettő
  • egy fej felkarikázott lilahagyma 
  • kb. 25 dkg. jóféle reszelt sajt
  • egy kevés zsír , olaj , citrom , só , bors ;  
elkészítés :

A tésztát megdagasztjuk és meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni. Amíg kel a tészta, addig a sűrített paradicsomot egy kis zsiradékon enyhén pirítjuk és hozzáadjuk a lecsót , fűszerezzük majd együtt  sütjük egy keveset. Közben a  tepsit egy kevés olajjal kikenjük . A zsírban megpároljuk a félfőre karikázott hagymát , vigyázva, hogy ne piruljon meg, hiszen még a sütőben is sülni fog. A megkelt tésztát ujjnyi vastagra kihúzogatjuk és a kikent tepsibe igazítjuk , ezután a 200 fokra előmelegített sütőben majdnem készre sütjük. Majd kivesszük a sütőből és rákenjük az elkészített lecsót a tészta tetejére, ezután a szardíniát / amit egy villával kissé összetörünk / elosztjuk  rajta a megpárolt hagymát és megszórom a  kapribogyóval és az olívabogyóval meg a sajttal .

 
 Visszatesszük sülni még néhány percre . Negyedelt citromot adunk hozzá a tálaláskor és száraz vagy félszáraz bort kínálunk hozzá . Ebből a tésztamennyiségből két tepsire való tészta lesz , érdemes két különböző feltétet készíteni , mondjuk : egy halasat , meg egy tengeri herkentyűset . 

 

Laskagomba csorba / cibereleves /

avagy gasztroaffektálás  és a hamis pacal csorba 

 

   A laskagombából készített csorbát azoknak találták ki akik ódzkodnak a pacaltól mert átütő kellemetlen szaga van . Ez csak annyiban igaz hogy az előkészítés során tényleg van egy kis kellemetlenség de amikor elkészült már ennek nyoma sincs ! Ha jól van elkészítve akkor nem érezni mást mint egy különleges illatfelhőt úgymint a halászlé , a birkagulyás vagy a vadpörkölt esetén !  

  Ennek ellenére  létezik az a bizonyos gasztroaffektálás azok részéről / általában a hölgyek / akik öklendeznek a  nyers , vad , maszkulin , állati szagoktól , amikkel szembesülünk vadászaton , vagy egyszerűen egy birkacsorda közelében , netán egy disznóöléskor is ! 

     Ilyenkor jön az amit a dal is mond hogy : " .... csak az jöjjön aki bírja , aki tudja hogy végig csinálja....csak az jöjjön ...." Igen ám de mit kezdjünk ezekkel a finnyás ínyencekkel akik mégiscsak megkóstolnák a pacal csorbát mivel látják hogy milyen élvezettel kanalazzuk azt .... csak az a pacal ne lenne benne !  Nos ezeknek találta ki a múlt században , egy radóci  szakácsné  / Rădăuți -  bukovinai helység Erdély észak-keleti szomszédságában /  a rădăuți csorbát amiben  a pacalt csirkemellel helyettesítette mivel a kocsmáros undorodott a pacaltól

    Ezek után lássunk egy hamis pacal csorbát ezúttal laskagombával a pacal helyett , állaga  pont olyan mint a pacalé / mégse csirkemell ! /,ízvilága sem különbözik az eredeti csorbától - bár ezt az igazi pacal fanatikusok nem fogják elfogadni , de semmi se teljesen fekete vagy fehér . Mindennek van előnye és hátránya , gondoljunk a manapság úton , útfélen árult , mindenféle kemikáliákkal fehérített és tisztított , már-már aranyárban / a sertés tarja árában / mért pacalra , no ez a laskagomba esetében még nem áll fent ! 

 Hozzávalók :

 - egy félfej veres hagyma 

 - egy kisebb póréhagyma , zöldjével együtt

 - egy - egy szál sárgarépa és fehérrépa vagy   paszternák

 - egy negyed zellergumó és két szál zeller-zöld

 - egy - egy  paradicsom és zöldpaprika

 - egy - egy csokor petrezselyemzöld és lestyán meg egy kevés tárkony

 - 25 dkg. laskagomba

 - kb. 2 l. csontleves / alaplé / vagy 2 marhahúsleves kocka

 - kb. 3 - 4  cikk fokhagyma 

 - libazsír /vagy olívaolaj /, korpacibere / vagy bors magic /, tejföl ,  2 tojássárgája , só , fekete bors ,

csípős paprika .

Elkészítés :

   Egy kevés zsiradékon az apróra vágott veres hagymát üvegesre pirítjuk majd hozzáadjuk a felkarikázott póréhagymát és a zöldségeket valamint a felaprított paprikát és a paradicsomot is . Az egészet lassú tűzön pároljuk majd félidőben hozzáadjuk a csíkokra vágott laskagombát és együtt pároljuk , kb. 5 perc múlva az egészet felöntjük az alaplével és felfőzzük .Hozzáadjuk az apróra vágott zöld fűszereket , az összepréselt fokhagymát és a csípős paprikát is , sózzuk , borsozzuk ezután a tejfölt / házi kb. 1 dcl. ; bolti 20 %-os kb. 1,5 dcl. /elkeverjük 2 tojássárgájával és hőkiegyenlítéssel egy kevés levessel  fokozatosan a leveshez keverjük , ezáltal a leves sűrűbb lesz . Most következik a csorba savanyúságának a beállítása amit korpacibere hozzáadásával végzünk , ennek hiányában használhatunk "bors magic"- ot ami viszont csak Erdélyben / Románia / kapható , ha ez sem áll rendelkezésünkre akkor görögösen citrommal savanyítjuk és a tálalásnál is adunk hozzá egy citromkarikát. Ugyancsak a tálalásnál megszórjuk apróra vágott petrezselyemzöldjével és zöld ,  hegyes csípős paprikát is kínálunk hozzá meg egy csészében tejfölt , valamint a balzsamecet is helyet kap az asztalon .

       Kellemesen pikáns , savanykás levest kapunk , amely a jó házi tejföltől kissé zsíros , a zöldségektől ízes , a laskagomba kissé ress , majdhogynem rágós , tökéletes illúzióját adja a pacalnak . Ezzel a levessel bizonyítottan  kitűnően kúrálható a másnaposság is és azok sem affektálhatnak akik nem szeretik a pacalt.