MITOKONDRIUM
Korábban már értekeztem itt a mitokondriumról , most megint előjött , mert nem igazán jártam a végére ennek a dolognak . Ez olyan bonyolult és végeláthatatlanul relytélyes hogy nem hagy nyugodni mégpedig azért mert én egy anyagcserebetegséggel küzdök , mégpedig a II.tip. cukorbetegséggel immár több mint 25 éve és nemrég halottam egy podcastben Mester Károlytól hogy a cukorbetegség az egy mitokondrium betegség .
A sejt anyagcseréjét a mitokondrium végzi , a mitokondrium bakteriális alakú (henger vagy gömb) és méretű (néhány mikrométer), kettős membránrendszerű sejtszervecske. Az eukarióta * sejtekben legalább egy , de akár több ezer példányban fordul elő. ... * - olyan élőlények, amelyek valódi sejtmaggal rendelkező sejtekből állnak A valódi sejtmag azt jelenti, hogy a mag anyagát maghártya választja el a citoplazmától. Genetikai anyagának többsége ebben a sejtmagban, kromoszómák formájában található meg.
Emberi szempontból alapvetően kétfajta sejt van .
Az eukarióta sejtek sejtplazmája több, membránnal határolt sejtalkotót tartalmaz, így belső terekre különül. Az eukarióta sejtben találhatók kettős membránnal körülvett sejtszervecskék legfontosabbikja a mitokondriumok , amelyek az energia előállításában és annak elraktározásában játszanak szerepet .
A sejtek a szervezet olyan legkisebb egységei , amelyek még életjelenségeket mutatnak, például növekednek, osztódnak, anyagcserét folytatnak, az anyagcsere azt jelenti, hogy a sejtek környezetükből bizonyos anyagokat fölvesznek és átalakítanak, a számukra fölösleges anyagokat pedig a környezetükbe leadják.
A mitokondriumok a lebontó anyagcsere központjai. Belsejükben játszódik le a sejtlégzés, és képződik a sejt ATP szükségletének túlnyomó része. Számuk a sejt típusától függően változik. Vannak olyan sejtek, amelyek csak egy, és olyanok is, amelyek több ezer mitokondriumot tartalmaznak. Az energiaigényes működéseket végző sejtekben több mitokondrium van.
A mitokondriumok a citoplazma többi sejtalkotójától eltérően DNS-t, RNS-t és riboszómákat is tartalmaznak. Ennek következtében önálló fehérjeszintézisre, sőt osztódásra is képesek a sejten belül.
A sejtmagot kettős hártya határolja. Lényegében ez a sejtalkotó irányítja a sejtéletműködéseit. A sejtplazma kocsonyás anyag, amely a sejthártya és a mag között kitölti a sejtet. Alapállományába különböző apróbb sejtalkotók ágyazódnak. A sejtplazma sokféle anyagcsere-folyamat színhelye.
A mitokondrium
• Minden sejt fontos alkotója
• A sejt energiatermeléséért felelős alkotó.
• Több ezer is lehet bizonyos sejtekben!
• Hosszúkás, henger alakú képződmények.
• Kettős membrán határolja őket. (endoszimbiózis)
•A belső nagy felületű membrán gyűrődéseit plazmaszerű alapállomány tölti ki.
•Az alapállományban folyik a citrát ciklus , / Szent-Györgyi - Krebs ciklus
•A belső membrán felszínén pedig a terminális oxidáció.
Működés : Az alapállomány gélszerű, tartalmazza a saját, prokarióta jellegű, gyűrű alakú DNS-t és riboszómát, benne játszódik le a citromsavciklus (citrát-kör – Szent-Györgyi-Krebs-féle körfolyamat). Az acetil-koenzim-A molekulák acetilcsoportja két lépésben szén-dioxiddá oxidálódik, miközben a NAD+ redukált koenzimmé (NADH + H+) alakul.
A folyamat elején az acetilcsoportot megkötő molekula az oxálecetsav, a körfolyamat innen indul és ide tér vissza. Két acetilcsoportot két vízmolekula belépésével két oxálecetsav köt meg. Az első reakció eredményeként két molekula citromsav keletkezik. Több lépésben dekarboxileződnek, miközben két molekulára számolva négy szén-dioxid lép ki, a lehasadó hidrogének pedig négy NAD+ molekulát redukálnak NADH + H+-ná.
Ezután több lépésben, bonyolult módon regenerálódik a ciklus kiinduló vegyülete, az oxálecetsav. A regenerációs folyamat egy helyen két ATP-molekula szintéziséhez elegendő energia-felszabadulásával, két lépése pedig két NAD+ és két FAD+ molekula redukálódásával jár.
A mitokondriumban játszódik le a zsírsavak oxidációja (béta-oxidáció) is.
A belső membrán tartalmazza a légzési lánc (terminális oxidáció) működéséhez szükséges fehérjéket, emiatt hozzá köthető a legjelentősebb mértékű ATP-szintézis.
A deutérium tönkreteszi a mitokondriumok finom szerkezetét . ... A mitokondriumokkal , vagy a mitokondriumokon keresztül kommunikál a bélflóra baktériumaival , ... a baktériumok kommunikációja egy nagyon fontos kérdése a tudománynak .
Kb, 2kg baktérium él bennünk , a baktériumok sejtszáma kb, tízszer annyi mint az emberi sejtek száma .
Az agyunkban lévő baktériumoknak nagy szerepe van a méregtelenítésben , amikor mélyálomban vagyunk a REM , fázisban ... felgyülemlett káros lelki és szellemi energiáktól tudja megszabadítani az agyat . ... A bélflóra nemcsak kommunikál az aggyal , hanem még baktériumokat is küld az agyba , a vér-agy gáton és az idegpályákon képes megtenni ezt .
A mitokondriális funkciózavar okai és következményei :
Mi gátolja a mitokondriumok működését ?
1. Vitamin , nyomelem és ásványi anyag hiány : vas , réz , cink , magnézium , kalcium , B vitaminok , K vitamin , folsav , karnitin , coq10 , liponsav , ... a legfontosabbak , ha ezek közül valamelyik hiányzik , azt még tudja kompenzálni .
2. Méreganyagok : nehézfémek , higany , arzén , ólom , stb. ; ... gombatoxinok , gyomírtószerek / pl. glifozát / , rovarírtószerek , műanyagok és más vegyszerek , ...
3. Az OXIGÉN hiánya
4. A különböző fertőzések : - Lime kór , Ebstein Barr vírus (EBV) , - https://www.pharmindex-online.hu/het-sulyos-betegseggel-is-osszefuggesben-van-az-epstein-barr-virus , paraziták , egyes gyulladások , stb.
5. A fokozott stressz
6. A túlzott kalória bevitel , vagy esetleg a tápanyag hiány
7. Antibiotikumok , egyes gyógyszerek túlzottan hosszan való szedése , citosztatikumok , ...
8. Túlterheltség
9. Lektinek és egyéb toxinok
10. Az elektroszmog
A kialakuló tipikus tünetek, illetve betegségek , a mitokondriumok működési folyamataiban bekövetkező zavar alapvetően a sejtszintű energia termelődésének csökkenését vonja maga után. Ennek következtében általános energia- és immunhiányos állapot, súlyosabb esetben pedig a nagy energiafelhasználású szervek diszfunkciója, megbetegedése lép fel. Ilyenek lehetnek:
- a teherbíróképesség csökkenése, krónikus fáradtság,- a csökkent immunműködés,
- a testsúlynövekedés,
- a depressziós és burnout tünetek,
- a neurológiai betegségek (például Parkinson-, Alzheimer-kór),
- a vércukorszint zavarai, inzulinrezisztencia, diabétesz ,
- a magas vérnyomás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek ,
- a hormonális betegségek (például pajzsmirigy-, mellékpajzsmirigy-alulműködés)
- a máj- és veseműködési zavarok,
- a központi idegrendszerből kiinduló zavarok,
egyes tumoros betegségek.
Az ember mindig kereste azt hogy hogyan lehetne hosszabb ideig élni ?
Valami nem működik , ... merre lehetne keresgélni ? ; ... - pl. az un. zöld zónák úgymint : Icaria - Görögország , vagy Okinava - Japán , stb. , 5 van , ... de ez a teória már kezd megdőlni .
... Az ember amiatt hogy az élete mindig biztonságban legyen ezért folyamatosan azokon a dolgokon tartja a figyelmét amitől fél , ... álljunk át a jó üzemanyagra !
Inzulinrezisztencia , a megoldás : diéta és az edzés / a mozgás de figyelmen kívül hagyják azt hogy miért rezisztens a sejt ? ; ... - dr. Paudel Klára - Nepálból
Nem biztos hogy a diétával egészségessé tudjuk tenni a sejtet , meg kell nézni hogy milyen egyéb háttér sejtfunkció zavar lehet ?
Az inzulinrezisztencia kapcsolatban van a gyulladással , ...
Ha tul sok a zsír a vérben ( Hyperlipidémia ) és ha tul sok a cukor a vérben ( Hyperglycémia ) az a sejtekben egyrészt a mitokondriumok működési zavarát alakítja ki , a másik az pedig az az oxidatív stressz . Az oxidatív stressz a labor tesztekben nem látszik ez arról szól hogy miközben a mitokondriumok energiát termelnek , akkor egyfajta füst képződik , ... ezek olyan molekulák amelyek károsítják az összes többi dolgot amival kapcsolatba kerülnek , akár a fehérjék , akár a DNS , akár a sejtnek a membránja , ... Tehát nagyon sok kárt okoznak , ezek elhárítására kellenek az antioxidánsok , amik megkötik ezeket .
Az oxidatív stressz és a mitokondrium működési zavar az kivált egyfajta gyulladásos reakciót a sejtben ami blokkolja az inzulinra adott válaszreakciót , de ezenkívül még a génekre is hatással van és az NFkB - ez egy gyulladást elősegítő komplexum - , ...
Egy másik dolog amiről beszélnünk kell az a glukóz és a szabad zsírok , és az hogy amikor eszünk egy jó zsíros ételt akkor az alaptéglák szívódnak fel , tehát akkor először a zsírsavak fognak felszívódni , a szénhidrátokból meg a glukóz fog felszívódni . Tehát a vérben lévő glukóz és a szabad zsírsavak ezek hatással vannak a zsírsejtekre és gyulladásos cytokineket termelnek és ugyanúgy a hasnyálmirigyben a bétasejtek - amelyek az inzulint termelik - , azokat is irritálja és azok is gyulladásos dolgokat fognak termelni . Tehát a glukóz és a szabad zsírsavak szintje a vérben az nagyon fontos és ha ezek túlsúlyban vannak akkor ezek gyulladásos folyamatokat indítanak el a sejtben .
Itt is ugyanazt látjuk , mégpedig a glukóz és a szabad zsírsavak amik kiváltják , ... egyrészt az NFkß -t aktiválják a zsírsavak , másrészt az inflammaszómát , amit úgy kell elképzelni hogyha a gyulladásos hírvivő molekulák azok a katonák , akkor az inflammaszóma az egy tank , ami nagyon aktívan generálja a gyulladást a szervezetünkben .
Ezen a képen az látszik hogy a sovány ember zsírszövete az más mint a kövér emberé . A kövér emberében másfajta zsírok vannak benne , és főleg az immunsejtek mások benne , és ezek olyan immunsejtek amelyek gyulladásos dolgokat generálnak , pl. : IL6 , TNFα és az inzulinrezisztenciában , a cukorbetegségben ennek a kettőnek a szintje az magas és ugyanígy a májban is az NFkB , ez aktiválódik és a májsejtek is sokkal jobban inzulinrezisztensek lesznek emiatt .
Az oxidatív stressz /amit a vércukorszínt is kiválthat /, olyan mértékben károsítja a sejteket hogy azok inzulinrezisztensek lesznek . Tehát az inzulinrezisztencia az arról szól hogy a sejt az nem egészséges , tehát a sejtet kellene rendbehozni . Mivel inzulinrezisztencia van és megemelkedik a vércukor , ami aztán visszacsatol és aztán oxidatív stresszt vált ki .
Nagyon sokan az elhízásra fogják az inzulinrezisztencia kialakulását , de ugyanakkor az inzulinrezisztencia is okozhatja az elhízást , de igazából ez egy ördögi kör .
De a dolog nem egészen ilyen egyszerű ! ... Amikor megszületünk akkor még egészségesek vagyunk , de aztán ahogy öregszünk egyre több betegséget halmozunk fel és azt gondoljuk hogy amikor diagnosztizálnak egy betegséget az akkor keletkezett , de ez már sokkal korábban megtörtént .
Eleinte elkezdődik a sejteknek a funkciózavara , de akkor még nem látszik semmi , nincsenek tünetek , nincs labor eltérés csak egyszerűen a sejten belül látszanak a problémák , a gyulladás , az oxidatív stressz . És ahogy súlyosbodnak a problémák a sejten belül , de még minden labor normális , és ilyenkor már látszik az inzulinszint növekedése , - ez viszonylag egy korai jel .
Egyrészt az életmódunkra , másrészt a környezetünkre , illetve a családra és a kapcsolatainkra kell odafigyelni . Tehát : a mozgás , a táplálkozás , ugyanolyan fontos a bél egészsége , ezen belül a bélfalkárosodás , vagy az áteresztőbél szindróma , a bélflóra minősége ezek nagyon fontosak és a különböző gyulladások a szervezetünkbe , - akárcsak egy rossz fog - , és az örökletes faktorok , a gének , amit a családtól kaptunk , a méreganyagok , a toxinok a környezetünkből is kiválthatják az inzulinrezisztenciát és az érzelmek , a lelki trauma is . ...
A fő kérdés hogy hogyan tudunk az ördögi körből kiszállni ? ; ...
Ezek már közhelyszámba mennek , ... általában a probléma az szokott lenni hogy ezekből kiragadunk egy dolgot és csak arra fókuszálunk és a többit elhanyagoljuk .
Ha az életmódunk nincs összhangban a természetes cirkadián ritmussal , ha nem alszunk jól és eleget , a rejtett fertőzéseket mindenképpen fel kell tárni , - szájhigiénia - , ez mind összefügg a gyulladással és az inzulinrezisztenciával . Az oxidatív stressz -en nagyon sokat tud segíteni az antioxidánsok , E és C vitaminok , melatonin , glutation , polifenolok , ... színes növényi hatóanyagok , rezveratrol , kvercetin , ...
Azonkívül még az amalgám tömés a fogban is kiválthatja az inzulinreziszenciát , ...
A polifenoloknak / zöld növényekben , zöldségekben , salátákban , szinte minden növényi eredetű élelmiszerben jelen vannak, mennyiségük és szerkezeti felépítésük igen változatos (több mint nyolcezerféle létezik)./ ugyanolyan hatásuk van , ugyanúgy a GLP-1 - re hatnak , mint az Ozempik és ugyanazt a hatást kiváltják , tehát ezt az injekciót ki is lehet váltani azzal ha elkezdünk a szivárvány színei szerint étkezni és minden nap jó sok polifenolt eszünk , ez egy hatékony gyógyszer tud lenni . ... Van egy videon követhető és megtanulható módszer : az inzulinrezisztencia suli : -https://www.youtube.com/watch?v=s9MvYjqczyM&list=PLleKo-WqODye41OndluA6mYFkolEZqTho&index=2
Biostimulátor , ... Bioptron lámpa - Zepter - , ... a Bioptron fény serkenti a sejtműködést és több energiát termel . ...
És most következzék egy Anyák napi desszert :
DIABETIKUS GESZTENYÉS KRÉMES
cukormentes , lisztmentes .
Az alap egy lisztmentes kakaós piskóta , erre kerül a gesztenyés krém és végül a tejszínhab .
A piskóta hozzávalói :
- 5 tojás
- 100 ml víz
- 1 csomag sütőpor
- 65 g kakaópor
- 15 g negyedannyi édesítőszer *
* a negyedannyi édesítőszer elkészítése házilag :
- 8 g Yummy Sweet Red édesítő
- 250 g Eritrit
Vagy: 99% eritrit és 1 % stevia keverék .
Elkészítés : a tojásokat egy edénybe ütjük , hozzáadjuk az édesítőszert , a vizet , a sütőport , valamint a kakaóport és alaposan elkeverjük , a masszát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe simítják és 180 ° - ra előmelegített sütőben 20 ' alatt készre sütjük .
A krém hozzávalói :
- 1 csomag vanília puding
- 300 ml tej , 1,5 %-os
- 62 g 4:1 édesítőpor
- 200 g vaj , 82%-os
- 500 g natúr gesztenyemassza , édesítés nélküli
- 2 ek rumaroma
- 500 ml habtejszín , 30%-os
Elkészítés : először a tejet egy lábosba öntjük , hozzáadjuk a pudingport és habverővel kevergetve sűrűre főzzük , majd kihűtjük a krémet .
Az édesítőszert egy kávédarálóval porrá őröljük hogy olyan finomságú legyen mint a porcukor , a vajat az édesítővel habosra keverjük , majd hozzáadjuk a rumaromát , a gesztenyemasszát , illetve a kihűlt pudingot és simára keverjük a krémet . A tejszint édesítővel / mennyiség ízlés szerint / habbá verjük , a piskótatésztát megkenjük a gesztenyés krémmel és a tetejére pedig rásimítjuk a tejszínhabot , tálalás előtt kakaóporral meghintjük .
Ez a recept megtalálható a következőn : https://youtu.be/AUM01PnY9dg?si=HbeMoP-EfkVvIti5
De van nekem egy másik változatom is : Ebben a változatban a kakaós piskóta alapra egy másik fajta gesztenyés krém kerül , mégpedig :
- A két csomag gesztenyemasszát nagy lyukú reszelőn lereszeljük , hozzáadjuk a vajat és a rumaromát , valamint egy kevés édesítőszert ( kb. 10 g ) , hogy ne túl édes legyen , majd robotgéppel habosra keverjük .
- miután a gesztenyés krémet rá simítottuk a kakaós piskótaalapra , ennek a tetejére egy klasszikus krémes krémet teszünk / nem liszttel készítve hanem pudinggal / és ennek a tetejére felvert tojásfehérjehabot teszünk amit édesítővel készítünk majd megszórjuk reszelt gesztenyepürével .
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése