" Vastaglaska " készítése ...
...vadashoz , vagy pörkölthöz , de juhtúrós laskához se semmi !
Rég elfeledett laskafajta , legtöbbször frissen készítve használták /- bár , régen ezt is szárították és szellős helyen , vászonzacskókban tárolták a majdani felhasználásig - /, teljesen kikopott a ma használatos laskafélék közül , ma már többnyire a bolti tésztákat veszik , a széles metéltet vagy inkább a nagy kockát szeretik .
kép forrása:hejszakacsok.hu
Na és az olasz tésztaféléket , de ezek közül a makaróni nálunk már nem olyan népszerű mint régen , - a vastaglaska sorsára jutott !
kép forrása:hejszakacsok.hu
Na és az olasz tésztaféléket , de ezek közül a makaróni nálunk már nem olyan népszerű mint régen , - a vastaglaska sorsára jutott !
Meggyőződésem hogy a kifőtt tészták alakja , formája , hatással van a belőle készített étel ízére ! Mert ugyebár nem mindegy hogy a túrós tésztát hogyan készítjük ? ; csuszatésztával vagy spagettivel , vagy a káposztás kockát miből készítjük ? ; fodros nagy kockából vagy ahogy esik úgy puffan , valamilyen apró tésztából , ami van a polcon , mondjuk : szarvacskából .
kép forrása : gasztrokomando
A kézzel gyúrt és nyújtott kézműves tészták készítése igényel némi fanatizmust , az időigényessége és a munkaigénye miatt , de időnként szükséges egy hagyományos tészta egy hagyományos ételhez . A sodrófával való tésztanyújtás fáradságos módját ma már tésztanyújtó géppel ki lehet váltani , és a felvágást is el lehet ezzel végezni , különböző vastagságban és méretben , ami árnyalja egy kicsit ezen körülményes munka összképét . Anélkül hogy kisebbítenénk a szomszédaink / osztrákok , csehek , szlovákok / gasztronómiáját és ráhatásukat a magyar konyhára , el kell mondanunk hogy a vadast nem csak zsemlegombóccal lehet enni , hanem vastaglaskával is , és a juhtúrós sztrapacskán kívül van még juhtúrós laska is , amiknek az ízvilága sokkal intenzívebb ! No ezeknek az ételeknek az élvezetéhez kell a vastaglaska , amit géppel nem igazán lehet készíteni ! A magyar nők alig pár százaléka tud tésztát gyúrni / - inkább a falusi menyecskék világa ez a tudás - /, és ez az arány a közeljövőben még tovább fog romlani , tovább ront a helyzeten, hogy nemcsak a tésztagyúrás mestersége hal ki ,
hanem jó minőségű élelmiszer-előállítás technológiai fogásai is eltűnnek . De még nincs minden elveszve , esélyt
adhatunk a régi , bevált , hagyományos módszereknek !
kép forrása : youtube
A mostanság kapható lisztek közül amire szükségünk lesz az a sima finomliszt, a : BL55, és a rétesliszt, ez az úgynevezett nullás liszt : BFF55 , valamint a friss házi tojásra .
Hozzávalók:
- 20 dkg finomliszt BL55
- 20 dkg rétesliszt BFF55
- 4 db házi tojás
A kétféle lisztet rászitáljuk egy gyúródeszkára / az olaszok mindezt márványlapon teszik /, és összekeverjük , a szitálásra azért van szükség mert ezáltal eltávolítjuk az esetleges szennyeződéseket , a lisztrögöket , az oda nemvaló idegen részecskéket és levegőssé tesszük a lisztet ezáltal nő a tészta vízfelvevő képessége . A liszthalmaz közepébe
mélyedést készítünk és beleöntjük a kissé felvert tojásokat . Addig gyúrjuk, amíg jó ruganyos lesz
és már nem ragadt sem a kézhez, sem a deszkához. Két cipóra osztjuk
és letakarva kb. 15 percig pihentetjük. Pihentetés után a gyúródeszkát belisztezzük egy kevés lisztszórással ,a tésztát is kissé belisztezve sodrófával kinyújtjuk , a tészta vastagsága úgy 4-5 mm. legyen , majd kendővel letakarva megint pihentetjük egy fél órát , utána pedig felvágjuk , szélessége a vastagságával megegyező legyen , hosszúsága pedig 1,5 - 2 arasznyi , lazán szétterítjük és még egy kicsit hagyjuk szikkadni .
Vizet
forralunk, amibe csak egy kis sót teszünk .A tészta kifőzésénél az eredeti térfogatának háromszorosára duzzad , ezért elegendően bő főzővízről kell gondoskodni .Erős tűzön forraljuk fel (közben keverni kell, hogy le ne ragadjon), nagyon vigyázzunk , hogy főzés közben a víz állandóan forrjon , különben a tészta elázik.Frissen készített tésztánál a főzést addig folytatjuk , amíg a tészta a víz felszínére emelkedik és a víz erősen habzik , forr egyet és kész , egy szűrőkanállal kiszedjük , rázogatva lecsepegtetjük, nem kel leöblíteni ! A jól lecsurgatott tésztát azonnal egy odakészített melegen tartott vaslábasba szedjük , melyben előzőleg egy kevés mangalica disznózsírt vagy libazsírt forrósítottunk , jól összekeverjük és megsózzuk , frissen azon melegiben tálaljuk / ilyenkor gyerekkoromban mindig kaptunk egy kis pucér laskát , csak úgy üresen , semmi nélkül , csak sóval , nagyon ízletes volt /. Ezután tehetünk rá juhtúrót , tejföllel , kaporral és kevés fekete borssal vagy tálalhatjuk pörkölt mellé , vagy vadashoz , amiknek a szaftjával kellemes elegyet képez és különlegesen finom ízhatást kelt !
valamint : http://kalendar2.blogspot.hu/2012/03/rozmaringos-kakukkfuves-laskateszta.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése