Kapros túrós
Nagyon megosztó étel , mert vannak akik ki nem állhatják a kaprot és ezért az összes kapros ételt utálják , hát csak sajnálni tudom őket mert kimaradnak a jóból ! Ezek szerint én ebből a sorból kilógok , mert nagyon szeretem a kapros ételeket kezdve a sima kapros lángossal és folytatva a kapros töltött káposztával , a tökfőzelékkel meg a töltött cukkinivel folytatva a kapros túrós csuszával és a túrós kaprossal !
Kétféle vonulata van a kapros túrósnak mégpedig : a sós és az édes változat , ezen belül pedig a kelt tésztás meg a porlós tésztás változat . A kelt tésztás változat értelemszerűen élesztővel készül míg a porlós tésztás vagy modernül linzer tésztás változat , sütőporral vagy régebben szódabikarbónával netán szalakáléval / de ennek durván szúrós mellékíze van - úgyhogy hagyjuk /. Az elkészítés módja szerint szintén kétfajta tészta létezik mégpedig : a gyúrt és a kevert tészta .
Manapság már szinte csak édes kapros túróst lehet találni , úgy látszik a mai nemzedék teljesen rákattant az édesre - ez valami ártalom , miszerint a cukor ápol és eltakar . Annak ellenére, hogy vannak olyan ízek, amik végigkísérik az ember életét, nagy különbségek vannak az ízérzékelésben és étvágyban egyaránt , függően az életkortól. Az édes íz emlékezteti tudat alatt leginkább a felnőtteket a csecsemőkorra. Az emberi agy pedig már újszülöttként elkezdi párosítani az ízeket az érzelmekkel, és ebben a korai szakaszban az evés megnyugvást jelent; az édes jellegű anyatej tehát a komfortérzet maga - mondta Chris Luckhurst . Egyes feltételezések szerint szinesztéziával születünk (az érzéki ingereket nemcsak a nekik megfelelő, hanem más érzékszervek is közvetítik, például egy kép ízleléssel is érezhető), eszerint a kisgyerekek 3D-ben vagy Dolby surroundban érzékelik az ízeket, ami lassan elmúlik . A gyerekek szájában 30 000 ízlelőbimbó van , ami felnőttkorra 10 000-re csökken, írja a Guardian gasztronómiai blogja. - http://www.origo.hu/tafelspicc/-az-eletkor-is-tehet-az-izles-valtozasasrol.html
A cukor hatására feltételezhetően a triptofán nevű aminosav felvétele javul. A triptofán hatására fokozódik a szerotonin nevű "boldogsághormon" termelődése. Az édes még nagy töménységben is sokunk által kellemesnek érzett íz, aminek a hátterében feltételezhetően a hozzászokás áll.
Egyrészt az, hogy a fejünkben összekapcsolódott az édes íz a
boldogságérzettel és a jutalmazással, ezért, ha szomorúak vagyunk vagy
boldogok - ebben az esetben maga az érzelem mindegy, a lényeg az intenzitása -, akkor rögtön a csokoládé, sütemény vagy épp egy jó habos
kakaó után nyúlunk. Valóban, öt percig, félóráig boldogok is vagyunk
tőle, hiszen az endorfin hormon szétárad testünkben a megugrott
vércukorszinttől, ám utána annál nagyobb a zuhanás. Önmagunk pár percre
való boldoggá tétele megszokássá válik és egyre gyakrabban generálja ezt
a kényszert, hiszen minduntalan át akarjuk élni a pillanatnyi
örömérzetet, még ha tudjuk is, hogy hamar véget ér.
Ez a cukor és édesség függőség gyerekként elkezdődik, egész
kiskorunktól kezdve kondicionálva vagyunk arra, hogy a jutalom
valamilyen édes íz, a reggeli kakaótól kezdve az ebéd utáni nassolásig.
Ha stresszes a helyzet vagy szomorú és sír a gyerek, akkor legtöbbször
rögtön édességet kap, hogy megnyugodjon. Mire felnövünk, a lelkünkbe
beleivódik a feszültség és az evés közötti kapcsolat.
Mint minden függőségben, a cukorral is úgy működik, hogy minél többet
eszünk belőle, annál inkább vágyunk rá. Mivel a cukorra való rászokás
már kicsiként elkezdődik, így természetes, hogy felnőtt korunkra
csuklóból a csokoládé után nyúlunk.-fuggosegek-halojaban
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése