Oldalak

2023. június 8., csütörtök

   




  Úrnapja 


 Festum EucharistiaeSolemnitas Corpus Domini


JÉZUS - HAGIA SOFIA


Napja eredetileg a Szentháromság vasárnapja utáni csütörtök volt és sok helyen ma is akkor ünneplik, a húsvét utáni 60. napon.
 Ezen a napon „Krisztus titokzatos testét” (Corpus Christi Mysticum) az oltáriszentséget ünnepli az egyház.
Ami az úrmutatón nem változik: a fémrészeket mindenkor aranyból, a Nap féméből készítették (bár a szegényebb eklézsiák csak aranyoztatták), és a doboz, tornyocska, kápolna vagy sugár koszorúzta forma közepén ott az üveggel óvott nyílás, amelyben a Jézus-monogramos, feszületet ábrázoló, nagy kerek ostyát holdsarló alakú foglalat („holdacska”, lat. lunula) tartja.
A szentségtartó mindenkor Mária-jelkép. Azt példázza, hogy Jézus testének első tartója, hordozója az anyai méh volt.
A tornyos kápolna alakú tartó az anyaszentegyház miniatűr jelképes makettje, miközben a Szűzanyát is formázza, amire a litánia más sorai utalnak: „Elefántcsonttorony!”, „Mária, aranyház!” A sugaras, mandorlás forma archaikus szimbólumot idéz meg: a női öl ősi, szublimált jelképe ez, a középen lyukas fénykoszorú, sugaras rombusz, benne a Gyermeket szimbolizáló ostyával. Bizonyos értelemben az ostyát tartó „holdacska” és a Napba öltözött asszony miniatűr képmása is ezt sugározza a szemnek.- Jankovics Marcell : Mély a múltnak kútja 
1263-ban egy zarándok cseh pap szentmisét tartott a bolsenai Szent Krisztina templomban. Az átváltoztatás pillanatában kétség szállta meg, valóban Krisztus testévé válik-e a kenyér és a bor, amikor a megtört ostyából vércseppek hulltak a korporáléra (ostyaabrosz). A véres korporálét 1264. június 14-én Orvietóba vitték, ahol épp ott tartózkodott IV. Orbán pápa. A pápa 1264. szeptember 8-án Transiturus bullájában hirdette ki, hogy ezentúl minden évben a pünkösd nyolcadát követő első csütörtökön tartsák meg az úrnapja ünnepét.
Az első adatok magyarországi megünnepléséről 1292-ből és 1299-ből valók. Az 1501-es budavári körmeneten részt vett II. Ulászló király is. Nagy tömeg jelenlétében elégették Mohamed jelképes mecsetjét, koporsóját és török katonákat ábrázoló bábukat. - Wikipédia

Ad elevationem

Idveöz legh Christus, Isten fia,
Szonniu lelkünk gamola,
Szent tested valosaga
Ielen vagyon ez ostiaban.
Idveöz legi szent uer ez keheliben,
Szali be szarat lelkünkben,
Idvöz legi ez szentseghben,
Vigi be az szent vendeghseghben.
Szentseges ostia, Christus teste,
Farat lelkünk ereie,
Megh epeteknek eöröme,
Üdvössegünknek szerszoie.
Szentseges pohar, Christus vere,
Lelkünk hives kut feie,
Farat zivünk elesztöie,
El esteknek segettöie.
Ime az angalok kenere,
Uton jarok veszere,
Lelkünknek edes vendege,
Tudatlanok beölczesege.
Oh szent aldozat, Isten barannia,
Ki keresztre testit atta,
Lelkünköt igi szonniuhozta,
Halalat ertünk nem szanta.
Dicziret legen az Attianak,
Fiunak s szent leleknek,
Szent haromsagh egi Istennek
Mostis mind eörokke, Amen.

Mihál Farkas-kódex. 1677–87, 96b–97b. – Cím: ALIA Ad elevationem. – A cím után: 1679 Volfangus mihali.


2023. június 8-án, az Úr Szent Testének és Vérének ünnepén, a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyházban Kovács Gergely érsek szentmisét mutatott be a központi papság, valamint a nagy- és kisszeminárium elöljárói és tanárai jelenlétében.
A főpásztor szentbeszédében kiemelte, hogy az Eucharisztia, amelyet különösen Úrnapján ünneplünk, egy “olyan titok, amit emberi véges eszünkkel nem tudunk felfogni. Hit nélkül nem tudunk mit kezdeni az Oltáriszentséggel: egy nem hívő számára a kenyér kenyér s a bor bor marad.” A jelenlevők számára hitbeli megerősítésként a főpásztor hozzátette: “Nekünk, hívőknek, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az igazi kérdés [az Eucharisztia titkát illetően] nem a »hogyan«, hanem a »miért«.”, hiszen "Az Oltáriszentségben valóságosan és lényegileg jelen van Krisztus. Értünk van itt, önmagát adja, önmagát osztja meg velünk."


Gomba


A közhiedelemmel ellentétben a gombák nem tartoznak a növények közé, hanem a növényekkel és az állatokkal egyenrangú, különálló élőlénycsoportot alkotnak./ oxigént vesznek fel és széndioxidot lélegeznek ki / . Származástani szempontból a gombák közelebbi rokonságban állnak az állatokkal, mint a növényekkel.  Jelenleg kb. 148 000 fajukat ismerjük, de becslések szerint akár 2,2-3,8 millió eddig ismeretlen gombafaj is létezhet. Magyarországon a nagygombafajok számát három-négyezerre becsülik, ami nagyjából duplája a nálunk élő növényfajoknak.

Nemcsak a természetben vannak jelen mindenütt (a levegőben, a talajban, a vizekben és az élőlények testében), hanem mindennapi életünkben is fontos szerepet töltenek be , úgy mint közvetlen táplálékként, vagy gondoljunk csak a kenyér, a bor, a sör és a kefír előállításában nélkülözhetetlen élesztőkre, esetleg a sajtokat érlelő és az antibiotikumokat termelő penészgombákra , okozhatnak betegségeket, mérgezéseket, de gyógyhatású anyagokat is termelhetnek.

A gombák a növényekkel ellentétben de az állatokhoz hasonlóan heterotrófok, azaz szénszükségletüket szerves anyagokból, energiaszükségletüket pedig kémiai anyagokból fedezik. A gombák többnyire a szárazföldi körülményekhez alkalmazkodtak. Táplálkozásuk szerint vagy szaprofiták (azaz korhadékokat, az elpusztult élőlények maradványait fogyasztják), vagy mikorrhizásak (gyökérkolonizálóak, azaz a gyökerén keresztül szimbiózisban élnek egy gazdanövénnyel), vagy pedig az élő gazdaszervezetet lebontandó szerves anyagként hasznosító paraziták. Szaporodásuk rendszerint a széllel szállítódó spórákkal történik.
A termesztett gombák szinte kivétel nélkül a szaptrotróf fajok közül kerülnek ki, a mikorrhizás gombák ipari termesztése jóval bonyolultabb, ezért itt a fogyasztás többnyire a vadon termett gombákra korlátozódik. Utóbbiakhoz tartoznak az őzlábgombák, rókagombák, vargányák, kucsmagombák, stb. A szarvasgombák szintén mikorrhizás fajok, de nagy értékük miatt jelentős erőfeszítések történtek a termesztésükre.
Most csak azokról a gombákról szeretnék említést tenni amékek viszonylag könnyen hozzáférhetőek és megvásárolhatóik a piacokon vagy üzletekben .

Csiperkegomba

A Kárpát-medence legismertebb és legkedveltebb gombafajtája körülbelül 300 különböző fajtával. A két leggyakoribb a fehér és a barna csiperke .A gombák jelentősége a táplálkozásunkban egyre növekszik, mert tápláló, de nem hizlaló, nagy a telítőértéke, koleszterinmentes és nem tartalmaz vegyszereket.
Legfontosabb tápanyaga a fehérje, amely összetételében az állati fehérjéhez hasonló, így húspótlóként is használható. A fehérjén kívül zsírokat, szénhidrátokat, ásványi sókat (foszfor, kálium, stb.) vitaminokat, (A, B, D), íz és zamatanyagokat, étvágygerjesztő hatású glutaminsavakat tartalmaznak.
Magas tápértékükön kívül gyógyhatásuk is igen jelentős. A  csiperke remekül enyhíti a székrekedés tüneteit, szabályozza az emésztési folyamatokat. A gombában lévő keményítő remek tápanyagforrás a jótékony bélbaktériumoknak, így ezzel hozzájárulhatunk a bélrendszer egészségének megőrzéséhez. A Pennsylvania Egyetem kutatói megállapították, hogy a gombában 12-szer több az L-Ergothioneine nevű antioxidáns, mint a búzacsírában, vagy a csirkemájban. Ez pedig azt jelenti, hogy a gomba az egyik legjobb immunerősítő táplálék.A dél-koreai Hanyang Egyetemen pedig arra jöttek rá, hogy a gomba fogyasztásával csökken a mellrák, illetve a prosztatarák kialakulásának esélye. A szakértők szerint a gomba olyannyira hatékony, akárcsak az antioxidánsokban gazdag zöld tea. -filantropikum.com

FEHÉR CSIPERKE - KÉP: CHEF GOMBA


A fehér csiperke klasszikus íze miatt mindenféle gombaételnek elkészíthető, remekül harmonizál mindenféle alapanyaggal. Felhasználható nyersen salátákba, levesnek, mártásnak, töltelékkel megtöltve és megsütve, de rántva is kitűnő. Zárt kalapja révén nem engedi elszíneződni az ételeket.

BARNA CSIPERKE - KÉP : CHEF GOMBA

A barna csiperke ízében közelebb áll a vad csiperkéhez. Ennek is köszönhetők az egyedülállóan gazdag ízek, illatok és aromák. Ínyenceknek való igazi különlegesség. Aromái a vajjal kiválóan érvényesülnek, sajtokkal együtt igazi csemege.
 Portobello a barna csiperkegomba nagy, kinyílt kalapú változata. Íze intenzív, vad csiperkére emlékeztet. Igazi gasztronómiai különlegesség. Grillezéshez, hamburgerekbe és tölteni ajánljuk. A vegetáriánusok és húskedvelők számára is egy remek, ízletes helyettesítője a húsnak.

PORTOBELLO - KÉP : CHEF GOMBA



Laskagomba

Jóval kevesebbet  fogyasztunk belőle mint a csiperkéből, annak ellenére, hogy gyulladáscsökkentő hatása erősebb, kevesebb kalória van benne, illetve ízvilága is jellegzetesebb.
A laskagomba energiatartalma alacsony, koleszterint nem tartalmaz, víz- és élelmirost-tartalma pedig magas. Gazdag A-vitaminban, B-vitaminokban, káliumban, foszforban és magnéziumban .  A laskagombában antioxidáns és rákellenes vegyületeket is vannak, amelyek fokozhatják az immunmoduláló és a daganatellenes aktivitást. Nagy mennyiségben tartalmaz B-, D-, C- és K-vitamint, proteint, szterolokat, krómot, rezet, vasat, jódot, nátriumot, szelént, cinket, káliumot, foszfort és néhány zsírsavat is. Laskagomba fogyasztásával szervezetünk a lerakódott káros anyagoktól is megtisztul a benne található rostanyagoknak köszönhetően. Magas emészthetetlen rosttartalma miatt csökkenti a vastagbélrák kialakulásának veszélyét , diabétesz ellenes hatása van és a trigliceridet is és a vércukor szintet is csökkenti , ízületi problémákra is hatásos,bőrbetegségeket is kezelhetünk vele, pl. szemölcsöket, ekcémát,máj-, vese-, hasnyálmirigy-betegségben szenvedőknek is ajánlják, regenerálja a belső szerveket,regenerálja a sejteket, lassítja az öregedést . Emészthetősége még kedvezőbb, mint a csiperkének, az alacsonyabb kitintartalom miatt. Íze könnyed, borjúhús-jellegű, egy csipetnyi borsos, ánizsos, fűszeres jelleggel. 

LASKAGOMBA - KÉP: CHEF GOMBA

A számos laskagomba faj közül meg kell említenünk a sárga laskagombát mely  Kelet-Ázsiában honos, sárga színű, szirom alakú kalapja és elefántcsont színű tönkje van. Húsa fehér, mérettől függően vékony vagy vastag, textúrája húsos. Aromája gyümölcsös, testes vörösborra emlékeztet.

SÁRGA LASKAGOMBA - KÉP: CHEF GOMBA


Ördögszekér laskagomba

Más néven királylaska. Fehér, húsos tönkű, barna kalapú gomba. Édeskés és vad gombákra emlékeztető ízek keverednek benne. Karikákra vágva és grillezve vegán kagyló, de kiváló húsok, halak mellé, levesbe is.. Az ördögszekér laskagomba átlagosan 10–15 cm hosszú, húsos tönkű gomba. Textúráját a fésűkagylóhoz hasonlítják, így gyakran „gomba steakként” vagy „vegán fésűkagylóként” is nevezik.

ÖRDÖGSZEKÉR-LASKAGOMBA - KÉP: CHEF GOMBA


shitake

Shitake gomba

A shiitake gomba kiemelkedő egészségvédő hatásait Japánban és Kínában több évezreddel ezelőtt felismerték, ezekben az országokban ma is a mindennapi táplálkozás része , a természetes immunerősítők fejedelme, mivel a benne rejlő különleges összetevő, a lentinán növeli az immunsejtek hatékonyságát.
A shiitake gombának rendkívül magas a tápértéke, gazdag esszenciális aminosavakban, B-vitaminokban és a D-vitamin provitaminjában, az ergoszterolban. Nagy mennyiségben tartalmaz többek között kalciumot, káliumot, magnéziumot, rezet, vasat. Jelentős szeléntartalma is hozzájárul ahhoz, hogy a shiitake gomba élen járhat a daganatos megbetegedések, elsősorban a tüdő– és gyomorrák kezelésében. Magas pepszin- és tripszininhibitor-tartalma biztosítja az egészséges emésztést. A shiitake gombának azonban a lentinánon kívül egy másik csodálatos hatóanyagot is köszönhetünk. Ez pedig az AHCC, ami képes arra, hogy megsemmisítse a méhnyakrákot is okozó human papilloma vírust (HPV). Megemlítendő prebiotikus tulajdonsága. A gombában fellelhető béta-glükán táplálékul szolgál a jótékony probiotikus baktériumok számára, ezáltal támogatja a bélflóra egészségének fenntartását, egyensúlyának visszaállítását. A béta-glükánok, a lentinán, és a laminarin prebiotikus hatásuk mellett, az ekcéma és más gyulladásos bőrbetegségek gyógyulását is elősegítik. A lentinán egy béta-glükánok közé tartozó poliszacharid. Képes megsemmisíteni a vírusok, gombák és baktériumok tekintélyes részét. Könyörtelen az antibiotikumokkal szemben rezisztens Staphylococcus aureus baktériummal szemben. Előbbi tulajdonságának hála, a shiitake gomba az egyik legeredményesebb természetes immunerősítő. A lentinán oly módon előzi meg a szív- és érrendszeri betegségeket, hogy csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét, ezzel szemben növeli a HDL (jó) koleszterin mennyiségét. Fokozza az inzulin termelődését, emellett lassítja az étkezés utáni vércukorszint emelkedést, ezáltal a cukorbetegek számára is előnyös a fogyasztása. Egyedülálló módon gátolja a rákos sejtek osztódását, programozott sejthalált, más néven apoptózist idéz elő bennük. Növeli az ölősejtek, valamint a nyirokrendszerben található és az immunválaszban fontos szerepet betöltő T-lymphocyták és a B-lymphocyták hatékonyságát, ezzel is erősítve az immunrendszert. Az eddigi kutatások azt is igazolták, hogy a shiitake gomba lassítja, illetve meggátolja bizonyos tumorok kialakulását, legfőképpen a vastagbél-, a gyomor-, és a hasnyálmirigyrák kezelésében, valamint gyógyításában alkalmazható.Források:

http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancers-in-general/cancer-questions/mushrooms-in-cancer-treatment#shiitake
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1428370 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3319150 http://naturalsociety.com/medicinal-mushrooms-proven-to-fight-the-human-papilloma-virus/ https://www.eletmodmagazin.com/egeszseg/shiitake-gomba



SHITAKE GOMBA - KÉP: CHEF GOMBA

Rókagomba

A rókagombát már nagyon régóta fogyasztjuk, már az ókorban is kedvelték. Ugyancsak fontos szerepet töltött be a középkori táplálkozásban. Már az 1500-as évekből maradtak fenn írásos emlékek a rókagombával kapcsolatban . Bükkösök, tölgyesek szélein, vízmosásos árkok partján találhatunk rá,  egyike a legértékesebb, legfinomabb hazai gombáknak. Húsa merev, tömör, fehér, csak a bőr alatt sárgás. Jó, de kissé borsra emlékeztető, nyersen fűszeresen csípős íze van, de ez a csípős íz az elkészítés után eltűnik. Ez az illatos, kellemes és jellemző szaga van, különleges ízű és küllemű gomba , amely kajszibarackra, paprikára is emlékeztet. Nyári és kora őszi gomba, de a termés zöme a meleg, esős nyár eleji hónapokra esik .
Nem csak ízélményt garantál a rókagomba, hanem jó hatást gyakorol a szervezetre. Értékes vitamin- és ásványianyag-forrás, sőt, gyógyszerként is alkalmazzák a bélrendszer tisztító hatása miatt. B-vitaminban, D-vitaminban gazdag, erősíti az izomműködést, az immunrendszer működését. Hatásos ekcéma és a pikkelysömör kialakulásának megakadályozására, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. C-vitamin-tartalma alapvetően is segíti a szervezetet, álmatlanság, depresszió kezelésére is alkalmas. Ezenkívül tartalmaznak: kálciumot, nátriumot, foszfort, magnéziumot, káliumot, cinket, rezet, fluort, kobaltot, vasat, mangánt, fehérjéket és szénhidrátokat. Ezért megtisztítja a májat és a vesét. A rókagombák rendszeres használata lehetővé teszi a nehézfémsók eltávolítását a szervezetből.Nem véletlen, hogy az orvostudomány is alkalmazza, mint természetes antibiotikum. Kínában például különböző készítményeket állítanak elő belőle, melyek a látás javítására alkalmasak.
Béta-karotin-tartalma – a sárgarépa után – talán a legmagasabb, kedvező hatást gyakorolnak a látásra, segít a bőr, a haj egészséges állapotának megőrzésében

RÓKAGOMBA- KÉP : ERDÉLYI NAPLÓ


Shimeji gomba

Ez a bizonyítottan koleszterinszint-csökkentő, B3-vitaminban, antioxidánsban és rostban gazdag gomba hús pótlására is kiválóan alkalmas. A shimejii gomba édes, vajas ízű, és kellemes aromájú, színe a fehértől a barnáig terjed a fajtától függően. A shimenjii gomba igazán különleges sokoldalúan felhasználható, illatos és megfőzése után is megőrzi ropogós, vagy inkább roppanós állagát. A shimejii gomba gazdag nyomelemekben és jelentős vitaminforrás. Nem oldódó rostjai növelik az immunitást, megvédik szervezetünket a vírusoktól, és megakadályozza a rákos sejtek növekedését. A shimenjii gomba rendszeres fogyasztása megelőzi a cukorbetegséget, asztmát, allergiát, elhízást.Jelentős mennyiségben tartalmaz vasat, rezet, és káliumot, D és B1 vitamint. Ez az apró kalapos gombafajta egyik legfontosabb élettani hatását béta-glükán tartalma adja. Mivel a béta-glükán feldolgozásában több típusú immunsejt is szerepet játszik, fogyasztását követően szinte felpezsdül az emberi szervezet védekezőrendszere. A shimejii jó választás lehet cukorbetegség illetve inzulinrezisztenicia esetén is, javítja a sejtek inzulinérzékenységét, és a vércukorszintet ,   a legtöbb krónikus betegségben, tartós stressz hatásnak kitett személyek számára is kedvező, de kemo-vagy sugárterápiás kezeléseket követően is alkalmazható.

SHIMEJI GOMBA -  KÉP : DINING GUIDE


Pioppino , vagy déli tőkegomba 



A Déli tőkegomba más néven Pioppino az olasz konyha egyik kedvence, így hibátlanul stimmelhet különböző tésztákhoz is. Az íze leginkább a gesztenyéhez hasonlítható.Fürtökben nő lombhullató fákon, főleg nyárfákon vagy nyárfa tuskókon.
Kínai kultúrában vesevédő hatást tulajdonítak ennek a gombának. Kíváló ízű , rokonai antibiotikus hatással rendelkeznek.
A legújabb kutatások szerint rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezhet . Gombaölő hatását az agrocybenine-nek köszönheti és indole származékával szabadgyököket képes hatástalanítani, így antioxidáns hatása is lehet. Alacsony kalóriatartalmú és magas rosttartalmú. Érdemes megemlíteni a D-vitamin-tartalmat, valamint a B1- és B2-vitamint.

Pioppino , vagy déli tőkegomba KÉP : CHEF GOMBA




Süngomba 

Fehér húsú, puha termőtestén 1,5-2 cm vastagszálak találhatóak.  Állaga hasonlít a tenger gyümölcseihez, íze a borjú- vagy szárnyashúsra emlékeztet, enyhe kókusz, citromfű és gyümölcsös aromával. Esszenciális aminosav tartalma átlagon felüli. Általában fehér színű, félgömb alakú, növekedés közben pedig hasonlít az oroszlán sörényére, a cseppkőre, vagy egy bölcs öregember fehér szakállára.


SÜNGOMBA - KÉP : MÜSHI

A süngomba bioaktív anyagokat tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetre. Hosszú ideje használják a hagyományos kínai orvoslásban és mára a kutatók érdeklődését is felkeltette. A modern tudomány most kezdi felismerni a benne rejlő lehetőségeket.
A jelenleg is zajló kutatások azt mutatják, hogy számos egészségvédő vegyületet, köztük antioxidánsokat és béta-glükánt tartalmaz. Különösen az agyra, a szívre és a belekre gyakorol jótékony hatást. A buddhista szerzetesek agyi tonikként használták, hogy a hosszú meditációs időszakokban képesek legyenek koncentrálni. Az süngomba számos egészségügyi előnyt tartogat. Antioxidánsai révén fellép a szabad gyökök okozta oxidatív stresszel szemben és ezzel a gyulladások, a szív-és érrendszeri-, az autoimmun- és a rákbetegségek ellen. Természetes nootropikum, ami azt jelenti, hogy javíthatja a szellemi teljesítményt. Mellékhatások nélküli gyógymód lehet a depresszió és a szorongás ellen .Magyarországon az Év gombája volt 2018-ban. Hazánkban 2005 óta védett.https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCngomba

SÜNGOMBA - KÉP : CHEF GOMBA


Judásfülegomba - fafülgomba 

A legenda szerint neve és formája abból következik, hogy Jézust elárulva Júdást akkora bűntudat gyötörte, mellyel lelkiismerete már nem tudott elszámolni. Így hát önkezével vetett véget életének, méghozzá úgy, hogy felakasztotta magát egy bodzafára. A történet folytatása szerint a fafülgombák Júdás visszatért szellemének alakját jelképezik, kinek ily módon, parazitaként kell elszenvednie büntetését a földön, az idők végeláthatatlan végezetéig.

A júdásfülegomba vagy népies nevén fafülgomba egész évben megtalálható a piacokon. Magyarországon gyakori, ehető, jótékony étkezési hatású, az egyik legrégebben fogyasztott gombafaj. Nevét a megjelenése miatt kapta, mivel a gomba formája, illetve vékony, kocsonyás-porcos húsa leginkább az emberi fülre emlékeztet. A júdásfülgombát elsősorban jótékony hatásai, és nem étkezési értéke miatt fogyasztják.
A szárított júdásfülegomba kézmeleg vízbe áztatva pár óra alatt visszanyeri friss formáját és állagát. Levesekbe, pörköltekbe, kínai ételekben való felhasználásra ajánlott. Nincs semmilyen jellegzetes íze vagy illata, de ha a szárított gombát fűszeres vízben áztatva készítjük elő a felhasználásra, akkor felveszi a fűszerek íz- és aromaanyagait.
A hagyományos kínai gyógyászatban, a többi fafülgombafajjal együtt főként általános regenerálásra és a vérkeringés javítására ajánlják. Ezenkívül, többek között érelmeszesedés, magas vérnyomás, bevérzett szem , gyomorrontás következtében beálló rosszullét, levertség, véres vizelés ellen, valamint szülés utáni erősítőként használják.
Fő hatóanyaga: vízoldható (1->3)-ß-D-glükánok.
Főbb hatások: véralvadásgátló, csökkenti a vér koleszterin- és trigliceridszintjét, serkenti az emberi nyiroksejtek DNS-ének és RNS-ének szintetizálódását.
Misaki és társai (1981) tanulmánya szerint a júdásfülegomba vizes kivonatában talált két ß-D-glükán eredményesen „gátoltja a szarkóma-180 rosszindulatú kötőszöveti daganatok fejlődését”.
Jeong és társai (2007) a júdásfülegomba vérzsír- és trigliceridszint-csökkentő hatását igazolták.
Lelley (1999) a hasnyálmirigyben található ún. Langerhans-szigetek sejtjeit védő hatást is említ.

FAFÜLGOMBA - KÉP: ERDŐKERT



FAFÜLGOMBA KÉP : CHINATOWN


Gyapjas tintagomba

Az ízletes gyapjas tintagomba Közép-Európa erdeiben, legelőin és mezőin elterjedt. Különlegessége, hogy az eleinte fehér kalap egy önfeloldódási folyamat következtében idővel elfeketedik, elfolyósodik. Nevét arról kapta, hogy korábban ezt a keletkező sötét folyadékot tintaként használták fel. Addig fogyasztható míg a lemezei fehérek ! !Húsz féle aminosavat tartalmaz, ami között megtalálható a nyolc esszenciális is. Mindemellett ásványi anyagokban, nyomelemekben és biológiailag aktív anyagokban (pl. ergothionein) is gazdag.
A kutatók beszámolói szerint a gomba hatóanyagai egyfajta “védőernyőt” hoznak létre az inzulintermelésért felelős sejtek fölött (Langerhans-szigetek sejtjei). További kutatások arra utalnak, hogy a gyapjas tintagomba a cukorbetegség kései szövődményeit (pl. keringési zavarok) is képes ellensúlyozni.
Hatása :
A vércukorszint szabályozása ill. csökkentése
Az összanyagcsere normalizálása
A fogyás támogatása
Csiragátló és gombásodás-gátló hatás
A szervezet támogatása a tumorok feletti felügyeletben
-Prof. Dr. Michaela Döll: Vitalpilze für ein gesundes Leben, Herbig Verlag, 2012, 43-46.


GYAPJAS TINTAGOMBA KÉP: GOMBAKIRÁLY


Vargánya gomba 

A Magyarországon megtalálható fajok közül kettő különösen népszerű: az ízletes vargánya , valamint a nyári vargánya . Mindegyik ízletes, aromás gomba, de csak szakértő által bevizsgált, jóváhagyott példányokat szabad hazavinni – a vargányáról is elmondható, hogy avatatlan szem könnyen összetévesztheti más, mérgező fajokkal, ráadásul érdemes a vásárlásnál is résen lenni, néha más ehető, szintén finom tinórut is kínálnak vargányaként.Hasonlít néhány mérgező tinórura, úgyhogy vigyázni kell a gombavadászat során!
Az állati táplálékban előfordulókhoz hasonló felépítésű aminosavakat tartalmaz, amelyek létfontosságúak az emberi szervezet számára . Talán meglepő, de a vargánya egy kevés zsírt (100 g-ban 1,7 g) is tartalmaz, ami jó hír, hogy ez jórészt telítetlen zsírokból áll. Igen gazdag ásványi anyagokban (kálium, foszfor, kalcium, vas, nátrium, cink is található benne), vitaminokban. B1-, B2-, B5-, B9-vitaminok találhatók benne, és a friss vargánya C-vitamintartalma sem elhanyagolható.Intenzív ízvilága, amelyet a legjellemzőbb gombaaromák gyűjteményének is lehet tekinteni, hő hatására, sőt a szárítás során sem illan el, ezért is tartják oly nagy becsben világszerte. Az antikvitás során gyógyító hatásai miatt is fogyasztották – általános tisztító tulajdonságait nagyra tartották, a hagyományos kínai orvoslás pedig ma is keringésjavítóként alkalmazza, de különböző gyomor- és bélrendszeri megbetegedések kezelésére is használják, gyakran szárított, majd összetört vargányából készítenek pirulákat.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése